Others

Пандемијата на Коровивирус Коровавирус-19, одговорено

Коровавирус
Written by admin
Коровавирус

Коровавирус

Кои се симптомите на овој коронавирус? Од каде потекнува? Како ќе заврши пандемијата?

Избувнувањето на коронавирусот, кое започна во Кина, продолжува да се развива со вртоглавица. Со глобалното зголемување на бројот на случаи, маските за лице што летаат надвор од полиците на продавниците, се затвораат границите низ целиот свет и состаноците, маршрутите за крстарење и глобалната економија засилена од вирусот, не е ни чудо што прашањата и стравувањата се вртат околу Covid-19, како болеста е позната.

На 11 март СЗО го прогласи епидемијата за пандемија, нова болест која се шири низ целиот свет. Многу држави виделе дека случаи на вирус се зголемуваат во рамките на нивните граници – а тоа ги вклучува и САД.

„Seeе видиме повеќе случаи и работите ќе се влошат“, изјави Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, пред членовите на Комитетот за надзор на домот на 11 март. „Колку полошо … ќе зависи од нашата способност да направи две работи: да се задржи приливот кај луѓето заразени однадвор и можноста да содржат и ублажат во нашата земја “.

Ширењето на вирусот и бавната важност на тестирањето значи дека бројот на пријавени случаи брзо се менува. Во меѓувреме, епидемиите растат во Јужна Кореја, Италија и Иран. Со тоа што новиот вирус продолжува со својата турнеја низ целиот свет, еве ги одговорите на вашите најгорливите прашања.

1) Што е овој нов коронавирус, и од каде потекнува?

Коронавирусите се големо семејство на вируси кои обично го напаѓаат респираторниот систем. Името потекнува од латинскиот збор корона, за круна и старогрчки короние, што значи венец или венец, заради шилестиот раб што ги опкружува овие вируси. Повеќето коронавируси инфицираат животни, како лилјаци, мачки и птици. Само седум, вклучувајќи ги Ковид-19, САРС и МАРС, се познати дека ги заразуваат луѓето.

Се смета дека САРС еволуирала од инфицирање на лилјаци до умирање мачки на луѓето во Кина; МЕРС еволуираше од лилјаци до камили до луѓето на Блискиот исток. Никој не знае точно од каде потекнува Ковид-19, иако водечка хипотеза е дека лилјаците уште еднаш биле оригиналниот извор: Тие го ширеле вирусот на друг животински вид, можеби панголин, каде скокал кај луѓето.

2) Кои се симптомите и стапката на смртност?

Два од седумте коронавируси кои ги заразуваат луѓето, САРС и МЕРС, можат да предизвикаат тешка пневмонија, па дури и смрт во 10 и повеќе од 30 проценти од случаите, соодветно. Но, другите доведуваат до поблаги симптоми, како обична настинка. Најчестите симптоми на Covid-19 се треска и сува кашлица.

Никој не го знае точниот период на инкубација на вирусот, но симптомите можат да се појават на кое било место од една ден до две недели по изложеноста, се вели во извештајот на СЗО за одговорот на Кина.

Во моментот, знаеме дека Ковид-19 може да предизвика пневмонија и дека може да убие – но иако се чини дека е помалку смртоносен од САРС и Мерс, сè уште не е јасно колку точно.

coronavirus in China

Coronavirus In China

Во исто време, постојат докази за асимптоматски случаи. И можно е, како што откриваме повеќе од овие случаи, „Ковид-19“ ќе изгледа помалку смртоносно. Тоа е затоа што инфективните заболувања обично изгледаат потешки кога за прв пат се откриени бидејќи луѓето што се појавуваат во болниците имаат тенденција да бидат најздрави. Моденерите на болести кои учествуваат во ова пребројување на случаи во моментов проценуваат дека стапката на смртност во случаи е нешто повеќе од 1 процент.

Што се однесува до симптомите: треска, сува кашлица и замор се почести, додека дебелите слуз од кашлица, скратен здив, болки во грлото и главоболка се поретки, според податоците на Кина.

Но, сликата може да се промени бидејќи податоците за симптомите се појавуваат од други земји. На пример, германски труд што сè уште не е објавен, разгледуваше некои од најраните потврдени пациенти на Ковид-19 од земјата. Истражувачите откриле дека симптомите кај овој мал примерок честопати личеле на настинка. Значи, само двајца од девет пациенти имаа треска, а седуммина имаа кашлица, но исто толку и заеднички беа симптомите како затнат нос, течење на носот и кивање.

3) Како се шират коронавирусите?

Ние сè уште не знаеме точно како се шири САРС-КоВ-2 – вирусот што предизвикува болест Ковид-19, но имаме многу податоци за тоа како МЕРС, САРС и други респираторни вируси се движат од личност до личност. И тоа е главно преку изложеност на капки од кашлање или кивање.
Значи, кога заразено лице кашла или кивање, тие испуштаат спреј, а доколку овие капки стигнат до носот, очите или устата на друго лице, можат да го пренесат вирусот, рече ennенифер Нуцо, експерт за заразни болести и виш научник на Центарот за здравствена безбедност Johон Хопкинс. Во поретки случаи, едно лице може индиректно да фати респираторно заболување, „преку допирање капки на површините – и потоа допирање на мукозните мембрани“ во устата, очите и носот, додаде таа.

Исто така, постојат докази кои покажуваат дека САРС-КоВ-2 може да се шири низ сиромашните – познати како „фекално-орален“ пат на пренесување на болести. Истражувачите се во потрага по потенцијален воздушен пренос, и има многу шпекулации за тоа дали неживи предмети – како рачки на вратите – можат да го пренесат вирусот.

Во случај на пренесување на воздухот, едно лице би се заразило со директно вдишување на капките суспендирани во воздухот од заразено лице. Со „фомити“ – предмети што можат да пренесат инфекции – капките од заразено лице би завршувале на површини со кои допира друго лице. „Досега нема докази за тоа“, напиша Меган Мареј, специјалист за инфективни болести на Харвард, во објаснувач на коронавирус, „иако тоа е предизвик да докаже еден или друг начин“.

Она што го знаеме: Се повеќе и повеќе истражувања се собираат за да им се сугерира на луѓе кои имаат само благи симптоми или воопшто немаат никакви симптоми, можат да бидат позитивни на Covid-19 болест. Вирусот, исто така, се чини дека е присутен во телото на многу високо ниво на почетокот од некоја болест, кога луѓето сè уште одат на работа или патуваат.
Илустрација на проценките на „Р ништо“ за разни болести, вклучувајќи го СОВИД-19 и грипот.
Хавиер Зарачина и Кристина Анимашаун / Вокс

„Сè уште не знаеме до кој степен луѓето без симптоми можат да заразуваат“, предупредува Нузо. И Исак Богох, професор на Универзитетот во Торонто, изјави за „Вокс“, „дури и ако има случаи на асимптоматско пренесување на оваа инфекција, тоа ќе бидат типично ретки случаи, а со скоро за секоја друга инфекција на респираторниот тракт што е позната на човештвото, тоа се не луѓето што водат епидемија “.

Дури и да е така, ако овој вирус може да се шири од луѓе со никакви или благи симптоми, може да помогне да се објасни зошто е толку заразен. Истражувачите во моментов веруваат дека едно лице со „Ковид-19“ инфицира две до повеќе од три други, што би го направило новиот коронавирус повеќе пренослив од сезонскиот грип, САРС и МЕРС. Затоа, мерките за социјално дистанцирање се толку важни.

coronavirus

Coronavirus

Властите на војводата продолжуваат внимателно да го следат појава на појава на роман коронавирус што се појави во Вухан, Кина минатиот месец и почна да се шири во други земји, вклучително и во Соединетите држави.

Болеста е поврзана со голем пазар на морска храна и животни во Вухан, посочувајќи дека вирусот можеби првично бил пренесен од животни на луѓето. Симптоми на вирусот вклучуваат треска и пониски респираторни заболувања (на пр. Кашлица, отежнато дишење) слични на обична настинка.

Болеста може да биде посериозна во ретки околности, особено за пациенти со ослабен имунолошки систем, стари лица или оние со основни респираторни проблеми. Посериозни симптоми вклучуваат бронхитис или пневмонија.
Регистрирајте го патувањето за безбедност

Од сите студенти се бара да регистрираат какво било патување надвор од Соединетите држави поврзани со Дјук, а факултетот и персоналот се охрабруваат да се регистрираат така што Дјук може да обезбеди навремена помош ако се случи итен случај во странство.
Регистар на патувања во војводата

Некои аеродроми воведуваат нови мерки за скрининг за патниците кои доаѓаат од Кина како претпазливост. Сепак, Војводата во моментов не го ограничува патувањето до или од Кина или други меѓународни области засновани на оваа болест.

Дјук редовно има факултет, персонал и студенти кои патуваат во Кина, вклучително и на универзитетот Дјук Куншан, партнерство помеѓу универзитетот Дјук и Вухан. Универзитетот, исто така, ги поздравува посетите студенти и научници од Кина на конференции и редовни размени.

„Ние сме во редовна комуникација со нашите колеги во ДКУ, нашите експерти за заразни болести во Дјук здравство и со локални, државни и национални агенции“, рече Кајл Каванау, потпретседател за администрација. „Continueе продолжиме да го следиме овој проблем, бидејќи се развива за да се утврдат потенцијалното влијание и активности што можеби ќе треба да ги преземеме“.

Центарот за контрола на болести укажува на следниве мерки на претпазливост за секој што патува во некоја област
област каде што болеста е распространета:

Избегнувајте контакт со болни луѓе.
Избегнувајте животни (живи или мртви), пазари на животни и производи што потекнуваат од животни (како што е неварено месо).
Измијте ги рацете често со сапун и вода најмалку 20 секунди. Користете средства за дезинфекција засновани на алкохол, ако сапун и вода не се достапни.

Секој што неодамна се вратил од Кина и е болен од треска, кашлица или потешкотии во дишењето, треба веднаш да побара лекарска помош и да се повика до канцеларијата на лекарот да ги информира за неодамнешните патувања и симптоми. Исто така, посетителите на кампусот од Кина кои известуваат за овие симптоми треба да побараат медицинска помош и веднаш да ги предупредат домаќините на војводата.

 

About the author

admin

%d bloggers like this: